latinica  ћирилица
05/05/2015 |  16:19 | Аутор: Агенције

"Марин, удај се, не брукај ме"

Рат у француској десничарској породици Ле Пен наставља да кључа, а Жан-Мари ле Пен сада каже да би побједа његове ћерке на изборима 2017. била "скандал".
Породица Ле Пен - Фото: ТАНЈУГ
Породица Ле ПенФото: ТАНЈУГ

Ветеран француске крајње деснице, коме је суспендовано чланство у партији Национални фронт одлуком извршног бироа странке коју је основао, каже да нема довољно оштрих ријечи да изрази бијес због одлуке коју сматра издајом.

Дисциплинска комисија странке, коју сада води Марин ле Пен, опозвала је јуче чланство Жан-Марија ле Пена (86) због његових поновљених антисемитских опаски и ставова о Другом свјетском рату и донијела одлуку да га суспендује и да за три мјесеца сазове партијски конгрес на којем ће затражити да му се одузме титула доживотог почасног предсједника странке.

Киптећи од бијеса због одлуке странке коју је градио скоро четири деценије, Жан-Мари Лепен је данас на француској телевизији "Европ 1" рекао да је "издан и третиран на скандалозан начин" те да се "за сада" противи евентуалној побједи своје кћерке у предсједничкој трци 2017.

"Када би таква морална начела требало да предсједавају француској држави, то би било скандалозно", истакао је, указавши да га је сопствена кћерка издала.

Он је кћерки савјетовао да се уда и промијени презиме, јер ће му, како каже, тако бити лакше, преноси париски дневник "Монд".

"Стид ме је што предсједница Националног фронта носи моје презиме и желим да га изгуби што прије", нагласио је, додавши да не признаје било какву везу са "неким ко га је издао на тако скандалозан начин".

У другом интервјуу француским медијима који је данас емитован, Жан-Мари ле Пен најоштрије критикује извршни биро Националног фронта, који га је јуче суспендовао са седам гласова наспрам једног, а који он описује као "скупину плаћеника".

Најавио је да ће тражити да му партија врати дио чланарине, а није искључио ни могућност да кривично гони странку, при чему ће, како је упозорио, "употријебити сва средства".

Осим што је изгубио статус члана партије, Жан-Мари ле Пен би за три мјесеца лако могао да изгуби и статус почасног предсједника одлуком ванредног страначког конгреса.

Ле Пен никада није био обични члан Националног фронта. Учествовао је у оснивању странке 1972. године и потом постао њен предсједник, што је био све до јануара 2011. када је, на конгресу у Туру то мјесто уступио својој кћерки Марин, а тада је основан и нови статус у странци - статус почасног предсједника, који му је припао. Укидање тог статуса је сада одобрила већина чланова извршног бироа, највише инстанце странке, али је потребно да је одобре и страначки активисти.

Жан-Мари ле Пен не сумња у подршку чланова странке, за које је сигуран да ће "бити огорчени због завјере против њега, барем они који имају смисао за хумор".

"Ту подршку нисам украо нити наслиједио... А ако нађу мој леш, знајте да се нисам убио", каже и додаје да не намјерава да се повуче из политичког живота и да ће наставити да говори у своје име што је, како наводи, радио и у посљедње четири године откако није предсједник странке.

Марин ле Пен, која је у сукобу са оцем већ мјесецима, у недјељу је на француској телевизији Ителе рекла да, како сматра, он више не би требало да говори у име Националног фронта.

Она се, имајући у виду предсједничке изборе 2017. године, бори да трансформише ову антиимиграционо настројену странку из статуса политички одбачене партије у алтернативу која је пријатељски оријентисана према гласачима.

Марин ле Пен се фокусира на традиционалне страначке теме, као што су имиграција и безбједност, као и на придобијање подршке против онога што назива исламизацијом Француске, а анкете показују да подршка њеној партији расте, потврђујући резултате које је остварила на недавним изборима.

Жан-Мари ле Пен недавно је поново изнио примједбе, због којих је у прошлости осуђен, а у којима минимализује значај Холокауста и уздиже француског ратног лидера Филипа Петена, који је сарађивао с нацистима.

Он је почетком априла на француској телевизији РМС рекао да су гасне коморе нацистичког режима само "детаљ" из Другог свјетског рата, што је одмах изазвало бурно реаговање његове кћерке.

Једно је сигурно - Марин ле Пен од сада мора да има у виду једног новог противника, који је и те како ријешен да јој препријечи пут ка власти, и који је не сматра ништа бољом од њених политичких непријатеља.

"Заправо, она је чак гора од њих, јер вас прави противник напада спреда. А она мене напада с леђа", закључује са жаљењем Жан-Мари ле Пен, који је задржао мандат европског посланика и регионалног савјетника.