

27/12/2011 | 09:21 | Аутор: СРНА
РАДМАНОВИЋ: НЕСПОРАЗУМИ И НЕСЛАГАЊА ОБИЉЕЖИЛИ 2011.
Српски члан Предсједништва БиХ Небојша Радмановић упозорава да је 2011. година у БиХ изгледала много горе него претходне и оптужује високог представника и неке друге личности из међународне заједнице да су најодговорнији за такву ситуацију.
У интервјуу СРНИ Радмановић је навео да одговорност сносе и домаћи политичари које је народ изабрао да се договоре и праве потезе који би требали бити у функцији бољег живота свих.
"Чини ми се да су неспоразуми који су на граници сукобљавања, макар реторичких, много већи него претходних година. Све проблеме које смо изазвали посљедица су недостатка договарања које је неопходно у БиХ", објашњава Радмановић.
Он оцјењује да негативан прилог таквој ситуацији даје и међународни фактор у БиХ, који је потпуно безидејан и само има жељу да остане овдје у недоглед и одлучује о БиХ без икакве одговорности.
"Посебно се истиче повратак на сцену разних наметања високог представника који је прекршио Устав БиХ, законске прописе и који је практично наметнуо Владу Федерације БиХ, што је онда изазвало невјероватне потезе и немогућност формирања Савјета министара и друге сукобе", наглашава Радмановић.
Он није оптимиста када је ријеч о процесима који ће се одвијати у наредној години у БиХ, јер не постоји неопходно јединство.
"Када прође година дана а да нисте усвојили буџет онда је потпуно јасно каква је ситуација. Без обзира што се ставови о буџету тренутно приближавају, још није извјесно да ли он може бити усвојен. Слична је ситуација и са формирањем Савјета министара" - појашњава Радмановић.
Он упозорава да ће 2012. година бити за све тешка и апострофира наредни јануар као вријеме за одлучујући договор. "Ако успијемо у јануару постићи одређене договоре на нивоу БиХ, онда ћемо лакше пролазити кроз те тешкоће, а ако не - онда ће још горе бити", додаје српски члан Предсједништва БиХ.
Ни по питању економије Радмановић није оптимиста и напомиње да је " из угла Предсједништва БиХ могуће рећи да ће КМ бити стабилна колико буде стабилан и евро, јер је то двоје везано".
Према његовој оцјени, неспоразуми унутар Предсједништва БиХ појављивали су се у двије кључне области којима Предсједништво руководи - спољној политици и одбрани.
"Успјели смо мање-више да усагласимо кључне правце и смјерове дјеловања, али суочени смо са нестанком наоружања и са упозорењима о шверцу наоружања из БиХ, што су питања са којим смо се много бавили.
Постигнута је сагласност између нас тројице, али нисмо оперативно успјели да то пренесемо на Министарство одбране које и даље ради по своме и ствара и даље проблеме и Оружаним снагама БиХ и БиХ у цјелини, не контролишући дио наоружања које има", упозорава Радмановић.
Као позитивну ствар у 2011. години, Радмановић је у истакао чињеницу да је Предсједништво БиХ показивало и унутар и ван граница земље -да се може иступати са јединственим ставом.