

Позиви на дијалог и јединство и пружена рука читавом свијету - јединствена оцјена порука из историјског говора предсједника Српске (ВИДЕО)

Кратко и јасно – предсједник Српске са скупштинске говорнице послао је озбиљне поруке. А упућене су, истиче универзитетски професор Драго Вуковић на четири нивоа. Прва, Савјету безбједности да потврди или одбаци легитимет креатора кризе у БиХ, Кристијана Шмита. Друга, испружена рука политичким актерима у свијету, пријатељима Српске и онима који је не воле. Трећа, понуђени дијалог уговорној страни Федерацији. Четврта, позив на јединство политичким актерима у Српској.
- Поруке су врло важне. Врло озбиљне. Питање је само да ли ће да допру до свих политичких актера и какав ће бити одговор од тих актера. Нисам оптимиста, да ће брзо бити позитивних реакција, али ако ништа друго учињено је са наше стране оно што је требало да буде учињено - каже Драгомир Вуковић, професор на Универзитету у Источном Сарајеву.
Као кључна ријеч у Додиковом обраћању, означен је позив. И то, појашњава професор Правног факултета Радомир Лукић, прије свега онај упућен страним центрима моћи - допустите народима у БиХ и њиховим политичким представницима да буду пунољетни. Позив на унутрашњи дијалог, позив је, каже, на враћање децентрализацији и путу на којем БиХ једино може бити постојана.
- Ово је један од најуравнотеженијих иступа господина Додика откако га пратим на политичкој сцени и апсолутно одговара овом тренутку, као што су му и оцене потпуно уравнотежене и у интересу, не само Републике Српске и српског народа, него у интересу сва три конститутивна народа и држављана Републике Српске - рекао је Радомир Лукић, професор Правног факултета Универзитета у Источном Сарајеву.
У години када се обиљежава јубилеј - 30 година од потписивања Дејтонског споразума, важно је било указати на то да је овај споразум, потпуно дерогиран, истиче бивши дипломата Владислав Јовановић. Све је, каже, кулминирало директном квази судском акцијом против руководства Српске. Због тога је важан Додиков јавни апел другој страни и међународној заједници да се дијалогом тражи излаз из кризе.
- То је један одговоран државнички позив уз пуно сагледавање значаја очувања Дејтонског мировног споразума, такав какав је био отпочетка и позивање на одговорност свих да у дијалогу који се нуди на одговоран државнички начин превазиђе се садашња ситуација и да се успостави раније повјерење утврђено Дејтонским споразумом - истакао је Владислав Јовановић, бивши дипломата.
И то је једини исправан пут, дијалог домаћих политичара, без страног интервенционизма, истиче професор Лукић. Исто је и када је ријеч о Дејтону, модернизација може, али уз договор уговорних страна, два ентитета и три народа.
- Модернизација Дејтонског мировног споразума значи уствари модернизацију његове примјене. То значи примјену онога што је у њему написано. То је једна веома велика децензрализација и свођење инстиуција БиХ како се оне уставно зову, у њихове уставне оквире - додао је Лукић.
То што опозиција није била у сали и није у својим редовила слушала Додикове поруке и позив на јединство у Српској, њихов је пораз, сматра професор Вуковић. Као неко ко се бави политичким процесима, веома је, каже, веома је забринут због овакве одлуке опозиције.
- Ако је изашла мала групација, не бих придавао значај, али ако је изашла СДС који је један од политичких креатора Републике Српске и дејтонске БиХ гдје се обиљежава 30 година, поставља се питање у каквом је стању опозиција, СДС. То је јако лош индикатор јединства које нам је пријеко потребно - додао је Вуковић.
А било је потребно и рећи истину – да Српска инсистира на досљедном провођењу Дејтонског споразума, да Срби не желе да руше, већ желе мир, признају БиХ, али чувају и своју Републику Српску у складу са међународним правом. И то је, истичу стручњаци, Додик својим обраћањем, успио.