latinica  ћирилица
24/02/2019 |  20:27 ⇒ 20:44 | Аутор: СРНА

Повратници из Сирије донијеће "вирус екстремизма"

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић упозорио је да ће се многи из региона који су се борили на страни Исламске државе вратити са фронта и са собом донијети "вирус екстремизма", који је на подручју какав је Балкан више него запаљив.
Ивица Дачић (Sputnik/Радоје Пантовић) -
Ивица Дачић (Sputnik/Радоје Пантовић)

- Процјењује се да је више од 300 бораца на страни екстремиста у Сирији са Косова и Метохије, што је, пропорционално броју становника, једна од највећих база екстремиста у Европи. Многи од њих ће се вратити са фронта кући и са собом ће донети "вирус екстремизма" - рекао је Дачић на представљању пројекта невладине организације "Крајм стоперс глобал солушнс" .

Он је напоменуо да су нека подручја у региону, а посебно Космет и БиХ, једни од већих регрутних центара за борце који одлазе на Блиски исток да се боре на страни ИД.

Навео је да Србија зна да се супротстави оваквим изазовима и да је спремна да своја знања, искуство и рад подијели са партнерима у сусједству, као и са великим свјетским безбједносним службама.

 -Свјесни смо да само заједничким радом можемо да изађемо на крај са злом које нам свима подједнако пријети - рекао је Дачић.

Према његовим ријечима, управо је подручје Балкана било плодно тло на којем је почетком деведесетих година, током рата у БиХ, посијано сјеме исламског екстремизма, имајући у виду чињеницу да се у том рату борило близу 7.000 страних бораца, махом ветерана из Авганистана.

- Неки од њих остали су у региону и послије сукоба, а са њима је остала и њихова неприхватљива и антицивилизацијска идеологија, па су управо одавде неки од увезених терориста учествовали у нападима у Америци, Великој Британији, Шпанији и Француској - рекао је Дачић.

Невладина организација "Крајм стоперс глобал солушнс" данас је представила пројекат у области борбе против транснационалног криминала, чиме је озваничила почетак рада у Србији.

Ова организација ће помоћи грађанима Србије у борби против трговине људима, тероризма, трговине наркотицима, трговине оружјем, као и прања новца.

Грађани ће моћи да користе дигиталну, односно мобилну, апликацију која ће им омогућити да се, у сарадњи са институцијама, боре против глобалног и прекограничног криминала и да на тај начин играју значајну улогу у обезбјеђивању личне сигурности и безбједности.

Дачић је истакао да ће искуство и репутација коју има ова организација помоћи Србији у изазовима са којима се суочава у борби против прекограничког криминала.